Asilgen Tohumculuk | Her Danesi Asil Tohum

23 Ağu 2022

Mısır Ekim Alanlarında Karşılaşılan Pamuk Yaprak Kurdu ile Nasıl Mücadele Edilir?

Tanımı ve Yaşayışı

Erginlerin ön kanatları, gri-kahverengi zemin üzerinde karışık şekilde açık sarı çizgilerle süslü ve arka kanatları beyaz renklidir. Yumurtalarını yaprağın alt ve üst kısmına kümeler halinde koymaktadırlar. Üzerinde devetüyü renginde tüylerle örterler. Yumurtaları 0,4 mm çapında, fındık biçiminde ve boyuna dilimlidir. Yumurtadan yeni çıkan larva 1-1,5 mm uzunluğunda, baş koyu siyah renkli ve vücuduna göre daha iri şeffaf görünümlüdür. Hareketsiz formları kızıl kahverengidir. Dişi kelebeklerde, yumurtalarını bir defada 200-300’lük kümeler halinde mısır yapraklarının alt ve üst yüzeylerine bırakırlar.

Zarar Şekli

Larvalar, mısır bitkisinde koçan püskülünü keserek ve süt olum dönemindeki koçan içerisine girerek zarar vermektedirler. Döllenmeden önceki koçan püsküllerinde beslenmesi sonucu, koçanların seyrek daneli olmasına ve dolayısı ile ürün kaybına neden olacaktır. Ayrıca koçanda açtıkları deliklerden bazı mantari hastalık etmenlerinin girmesine olanak sağlar.

Zararlı Olduğu Bitkiler

Pamuk, sebzeler (patlıcan, lahana, biber, kabakgiller, fasulye, vs.) yerfıstığı, mısır, yonca, tütün ve çeşitli süs bitkileridir.

Mücadele Yöntemleri

Kültürel Önlemler

Toprakta kışlayan pupaların imhası amacıyla hasattan sonra tarlalar derin sürülmelidir. Zararlı nemli ve loş ortamları sevdiği için sık ekim yapılmaktan kaçınılmalıdır. Aşırı su ve azotlu gübreleme yapılmamalıdır.

Biyolojik Mücadele

Pamuk yaprakkurdu’nun çok sayıda ve etkili doğal düşmanı bulunmaktadır. Doğal düşmanların korunması durumunda, zararlı baskı altında tutulabilmektedir.

Kimyasal Mücadele

Kullanılacak olan kimyasal ilaçlar için yönetmelik takip edilmelidir. Bilgi almak için bizi her zaman arayabilirsiniz.

Clorpyrifos Ethyl 480 g/I

EC

180 ml/dekar

Endosulfan 360 g/l

EC

150 ml/dekar

Malathion 190 g/l

EC

600 ml/dekar

Malathion 500 g/l

EC

250 ml/dekar

Malathion 650 g/l

EC

200 ml/dekar

Malathion 25 %

WP

480 ml/dekar

Methomyl 360 g/l

EC

200 ml/dekar

Teflubenzuron 150 g/l

SC

35 ml/dekar

Chlorfenapyr 50 %

WG

40 g/dekar (biber)

 

 

Bilgi almak için;

Tel: 0530 355 64 08

Whatsapp: https://wa.me/qr/VVADU6VEUWO7L1

Asilgen Tohumculuk | Her Danesi Asil Tohum