Asilgen Tohumculuk | Her Danesi Asil Tohum

25 Tem 2022

Ekin Bambul Böceği İle Nasıl Mücadele Edilir?

Tanımı ve Yaşayışı

Erginler 10-15 mm boyunda 6-8 mm enindedir. Yapı ve renkleri türlere göre farklılık gösterir. Bazı türlerde baş ve gövde parlak madensel yeşil renkte, üst kanadın gövde ile birleşme yerlerinin ortasında köşeli kara bir leke vardır. Üst kanatlar kahverengidir. Bazı türler siyah renklidir. Kanatlarda kirli sarı 2 büyük leke bulunmaktadır. Antenleri yelpaze tipindedir. Larvaları manas tipi kahverengi başlı ve yumuşak vücutludur. Erginler tahılın süt olum döneminde başaklar üzerinde görülürler. Erginler günün sıcak saatlerinde çok hareketlidir. Erginler yaşam süreleri 1-1,5 aydır. Bu zararlı genellikle 2 yılda bir döl vermektedir, ancak uygun koşullar olursa yılda bir de döl vermektedir.

Zarar Şekli

Erginler hububatın süt olum döneminde başaklardaki daneleri kemirerek zarara neden olurlar. Bambul erginleri tarafından kemirilmiş daneler tohumluk olarak kullanılamamaktadır, aynı zamanda danelerin özü yenildiği için ekmek yapımında da kullanımında iyi sonuçlar vermezler.

Zarar Yaptığı Bitkiler

Buğday, Arpa, Yulaf ve Çavdar bitkilerinde zarar yapmaktadırlar.

Mücadele Yöntemleri

Kültürel Önlemler

Münavebe yapılırken Şemsiyegiller ile Baklagiller e yer verilmelidir. Erkenci ekim ve erken hasat yapılmalıdır. Anız sürümü erken ve derin yapılmalıdır. Tarla kenarında işlenmeyen toprak bırakılmamalıdır.

Kimyasal Mücadele

Kullanılacak kimyasal ilaçların dozu için yönetmelik takip edilmelidir. Kullanılacak her türlü ilaç hakkında bizi arayarak bilgi alabilirsiniz.

Carbayl 5 %

TOZ

2000 g/dekar

 Bilgi almak için;

Tel: 0530 355 64 08

Whatsapp: https://wa.me/qr/VVADU6VEUWO7L1

Asilgen Tohumculuk | Her Danesi Asil Tohum